This site uses cookies to provide a better experience. Continuing navigation accept the use of cookies by us OK

Amb. Alessandro Azzoni

 

Amb. Alessandro Azzoni

ambasciatore

 

 

Born in Parma, Italy, 28 March 1965.

 

Degree in political science at the Faculty "Cesare Alfieri", University of Florence.

 

Entered the diplomatic service on 4 March 1991.

Deputy Head of Asia Office at the Directorate General for Economic Affairs, Italian MFA, 14 January 1993.

Consul in Barcelona, Spain, 1 December 1994.

Promoted to First Secretary, 4 September 1995.

Deputy Head of Mission in Dakar, Senegal, 30 October 1998.

Promoted to Counsellor, 2 July 2001.

Chief of Staff of the Directorate General for Multilateral Political Affairs, Italian MFA, 4 October 2001.

Counsellor at the Permanent Mission of Italy to the International Organizations in Vienna, Austria, 8 March 2004.

Promoted to First Counsellor, 2 July 2005.

Deputy Head of Mission in Ankara, Turkey, 29 March 2008.

Promoted to Minister Plenipotentiary, 2 January 2012.

Head of European Foreign and Security Policy Division, Directorate General for Political Affairs and Security, Italian MFA, 1 August 2012.

Ambassador and Permanent Representative to the OSCE in Vienna, 8 July 2016.

 

He speaks English, Spanish and French.

 

Married, one daughter.

 

Cavaliere Ufficiale of the Order of Merit of the Italian Republic, 2008.


8